Noc netopierov v Pieninách – podujatie, na ktorom zmysluplne strávite jeden večer

Noc netopierov v Pieninách – podujatie, na ktorom zmysluplne strávite jeden večer

Ucháč sivý (Plecotus austriacus), jeden zo súčasných obyvateľov Červeného kláštora. Foto: V. Kĺčová Kunštárová

Netopiere sú jediné aktívne lietajúce cicavce. Tajuplný kláštor  pod Troma korunami v Pieninách obývajú už od nepamäti. Možno práve tie inšpirovali frátra Cypriána k zostrojeniu lietajúceho stroja, ktorý sa nápadne ponášal na krídla netopiera. O netopieroch a mnohých zaujímavostiach z ich života, sa mohli záujemcovia dozvedieť minulú sobotu v Pieninách. Už tradičné podujatie, Noc netopierov v Pieninách, sa konalo za múrmi národnej kultúrnej pamiatky, na druhom nádvorí v Červenom kláštore. Akciu sme po ôsmy krát pre verejnosť pripravili v spolupráci  s partnermi – Spoločnosťou pre ochranu netopierov (SON) a Múzeom v Červenom Kláštore. Podujatia sa zúčastnilo takmer 70 návštevníkov.  Noc netopierov má už svoj zabehnutý program, kedže netopiere sa na lov vydávajú spravidla po západe slnka. Preto do doby, kedy netopiere začnú vylietavať  z podzemných priestorov starobylého kláštora, najmenší návštevníci sa zapájajú do bohatého programu, ktorý im spríjemňuje čakanie na prvé vylietavajúce netopiere. Tento rok sme spravili malú obmenu a chiropterologickú sieť na odchyt netopierov sme nainštalovali už pred začiatkom celej akcie (ukázalo sa, že to bol dobrý ťah). Pre mnohých utajený život netopierov zaujímavým rozprávaním a pútavou prezentáciou predstavil odborník na netopiere – chiropterológ RNDr. Fulín zo SON. Oproti minulým ročníkom sa tentoraz do siete chytilo  v krátkom čase 6 podkovárov malých, ktoré si všetci účastníci mohli pozrieť z bezprostrednej blízkosti. Rovnako si vypočuli aj “netopieriu komunikáciu”, ktorá je počuteľná vďaka takzvaným bat detektorom.

Netopier je schopný za noc uloviť až 3000 komárov. Predstavuje ekologicky prospešného živočícha a práve preto každá  strata netopiera znamená škodu aj pre nás ľudí. Podľa štúdie uverejnenej v časopise Science netopiere pomáhajú americkej ekonomike ušetriť 3-53 miliardy dolárov ročne tým, že tieto cicavce požierajú škodcov a štát tak ušetrí na pesticídoch. Výpadkom netopierov z ekosystému v dôsledku, chemizácie prostredia, straty biotopov a najnovšie aj ochorenia, takzvaného syndrómu bieleho nosa v USA dochádza zánikom populácii netopierov k poklesu požieranie hmyzu o 660-1320 ton za rok.

Netopiere sú unikátne živočíchy, ktoré majú svoje nezastupiteľné miesto v našej prírode. Človek im ničí ich prirodzené prostredie a mal by im preto vytvárať nové možnosti na život všade tam, kde je to možné. Možno sme aj touto akciou niekoho povzbudili a inšpirovali k inštalácii búdok pre netopiere, prípadne  sme odbúrali predsudky, či fóbi. A práve preto sa tešíme na budúce stretnutia s vami a tajomnými strážcami noci.

Autor: V. Kĺč,

Zdroj: www.aktuality.sk

Autor foto a video: V. Kĺč, M. Malatinová.

https://www.facebook.com/pienap/videos/379114252751059/

https://www.facebook.com/pienap/videos/797503083978379/