Pltníctvo

Plavba na pltiach ako turistická atrakcia na Dunajci má počiatky v roku 1832, kedy sa ako prvý splavovali návštevníci kúpeľov v poľskej Szczawnici. Spočiatku sa návštevníci splavovali na súpravách ktoré sa skladali z troch až piatich vydlabaných kusov kmeňov – dlubanky. Neskoršie ich na nahradili plte, ktoré sa skladajú z piatich drvených článkov zhotovených z troch širokých dosiek.

Plte späť sa v začiatkoch ťahali proti prúdu, pričom predník ťahal rozobranú plť na jednotlivé články lanom a zadník odtláčal posledný članok šprisou (drevená 2,5 až 3 m dlhá žŕdka používajúca sa na ovládanie pltí). Neskoršie tento spôsob vývozu nahradili konské povozy, ktoré využívali turistický chodník prielomom Dunajca (tzv. Pieninskú cestu). Po postavení komunikácii kolo národných parkov z poľskej aj slovenskej strany sa plte vyvážajú nákladnými motorovými vozidlami.

Pltníctvu sa venujú pltníci po obidvoch stranách Dunajca a v priemere splavia za turistickú sezónu na poľskej strane cca 240 000 a na slovenskej strane 140 000 návštevníkov. V súčasnosti sa pltníctvu na Dunajci venujú tri pltnícke spoločnosti:

Plavebná sezóna trvá od 1. apríla do 31. októbra. Dĺžka splavu záleží na stave vodnej hladiny Dunajca a trvá 1,5 – 2 hodiny.  Konečná zastávka je na nábreží Dunajca pri štátnej hranici s Poľskom v k. ú. Lesnica.

Športové lode

Na rieke Dunajec je tradičné aj splavovanie na športových lodiach. Od tejto tradícii sa odvíjal aj Medzinárodný pieninský slalom, ktorý sa na Dunajci organizoval Vzhľadom na zvyšujúcu sa náročnosť na slalomové trate sa už tento pretek neorganizuje, ale nahradil ho pretek v rýchlostnej kanoistike ktorý sa organizuje na prelome apríla a mája.

Okrem tohto organizovaného podujatia je možné použiť na prehliadku prielomu Dunajca aj športové lode typu kajak, kanoe a rafty. Pre nástup a ukončenie plavby športovými loďami je možné v úseku nad Pieninským národným parkom použiť ktorékoľvek vhodné miesto. Splav jeho začiatok a ukončenie v Pieninskom národnom parku upravuje Návštevný poriadok Pieninského národného parku