Holubári kládli otrávené návnady, chceli sa zbaviť sokolov – pred súdom ich čakal smiešne nízky trest

Holubári kládli otrávené návnady, chceli sa zbaviť sokolov – pred súdom ich čakal smiešne nízky trest

Takto "ošetrené" holuby upútajú pozornosť dravcov. V prípade, že nimi kŕmia mláďatá, tie okamžite hynú. A ak skôr uhynú rodičia, mláďatá čaká dlhá smrť hladom. V prípade násady dochádza k podchladeniu znášky. Ak si ich dravec nevšimne, holub svoj život skončí v dôsledku otravy.

Ctený súd zrejme nepochopil vážnosť situácie a ochrana chránených druhov, v tomto prípade dravcov, dostala ďalší kopanec. Trvalo roky, kým došlo k dolapeniu vinníkov a ich postaveniu pred súd… a nakoniec odídu s trestom – netrestom. Inšpirácia pre ďalších nadšencov karbofuránu a iných jedov, ktoré pchajú do dravcov a životného prostredia. Ak sa takýto nadšenci len po jednom vymenia pri hniezdach s vidinou takéhoto trestu, máme po sokoloch a ďalších dravcoch. Stráženie hniezd dravcov preto stále je a bude aj vďaka takýmto rozsudkom potrebná…

Prípad v Lačnovskom kaňone je len vrchol ľadovca. Otrávené nástrahy sme našli aj v Pieninách (prípad vyšetrovala polícia), kolegovia hlásia podobné metódy aj z ďalších chránených území. Jeden otrávený holub nezabije len jedného dravca, v čase kŕmenia na hniezde sú to aj mláďatá a ich rodičia… Okrem toho takéto nástrahy sú nebezpečné nielen pre dravce, ale aj pre človeka.

 

 

Ako uviedol portál tvnoviny.sk  za trestný čin porušovania ochrany rastlín a živočíchov travičom hrozilo až päťročné väzenie. Na súde sa priznali len k prípadom, z ktorých ich usvedčili zábery z fotopasce.

Petrovi súd trestné stíhanie podmienečne zastavil s ročnou skúšobnou lehotou. Jeho bratovi Miroslavovi v pondelok sudca uložil ročný trest s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu jedného roka. Prokurátor sa voči rozsudku okamžite odvolal, pretože trest sa mu zdá byť neprimerane nízky, no ani na Krajskom súde nebude pre obžalovaného žiadať nepodmienečný trest.

Verili sme, že sudca sa inšpiruje prípadom zo Španielska a pánov prejde chuť na kladenie nástrah na dlhé roky: “Tretí trestný súd v Ciudad Real odsúdil poľovníka na šesť mesiacov väzenia, dva roky diskvalifikácie z poľovníctva a pokutu 36 000 eur za otrávenie štyroch supov. K udalostiam došlo v roku 2012, keď environmentálni agenti z provincie Ciudad Real našli jatočné telá divého supa na farme v meste Agudo (Ciudad Real). O niekoľko dní neskôr tí istí agenti a pracovníci Unidad de Investigación de Venenos de Ciudad Real objavili telá troch mŕtvych supov Griffon Vultures a oviec, ktoré požili vtáky na farme.”

Alebo: “Súd v Pamplone odsúdil dva roky a osem mesiacov väzenia každého zločinca zodpovedného za tieto zverstvá. Medzi ne patria dvaja prezidenti poľovníckych rezerv a strážca hájov. Uložený čas uväznenia je najdlhší v Španielsku za trestný čin otravy voľne žijúcimi druhmi. Keďže trest je dlhší ako dva roky, budú musieť vstúpiť do väzenia, pretože nemôžu dostať automaticky pozastavené odsúdenie. Okrem väzenia majú päť rokov a štyri mesiace zakázané spravovať poľovnícke rezervy, loviť a pôsobiť ako poľovníci. Musia tiež zaplatiť 67 538,65 EUR Comunidad Foral de Navarra a prijať opatrenia na náhradu škody, ktorú spôsobili.  Takto traja muži dostávajú najvyšší čas vo väzení uložený v španielskej histórii za otravu voľne žijúcimi zvieratami. Títo zločinci sú zodpovední za otravu 138 dravých vtákov a 4 vrany vrátane ohrozených druhov.”

Auto: V. Kĺč

Zdroj:

https://www.tvnoviny.sk/domace/1988532_bratia-likvidovali-chranene-sokoly-lebo-im-lovili-postove-holuby-do-vazenia-nepojdu

https://www.4vultures.org/2019-05-25-harshest-wildlife-poisoning-penalty-spain/

https://www.4vultures.org/prison-fine-hunting-disqualification-hunter-poisoned-four-vultures-in-spain?fbclid=IwAR0DGm92EM1fKw7FIohQPlrJIfah-kwAZ48B3t233TB8jnGOQJmznqmtQhQ

www.pienap.sk, www.dravce.sk